In 2025 behaalde SPMS een beleggingsrendement van -3,39%. Dit resultaat werd vooral beïnvloed door twee factoren: beleggingen in niet‑beursgenoteerd vastgoed en renteontwikkelingen.
Bij niet‑beursgenoteerd vastgoed wordt gekeken naar het verwachte rendement op de lange termijn. Vergeleken met die verwachting viel het resultaat in 2025 lager uit. Dat werd deels verklaard door negatieve valuta-effecten (daling van de dollar). Over een periode van vijf jaar is dit verschil echter beperkt.
Vooral de sterke stijging van de rente speelde een belangrijke rol. De rente steeg van 2,1% naar 3,2%. Hierdoor leverde de zogenoemde renteafdekking (rentehedge) een negatief effect op van circa -14%. Omdat de waarde van de pensioenverplichtingen van het fonds door de rentestijging ook afnam, was per saldo sprake van een stijging van de dekkingsgraad.
De dekkingsgraad is een belangrijke graadmeter voor onze financiële situatie. Deze laat zien hoe ons vermogen zich verhoudt tot alle pensioenen die we nu en in de toekomst moeten betalen. Bij een stijgende rente daalt het rendement, maar nemen ook de verplichtingen af. Anders gezegd, de afname van de verplichtingen was groter dan het negatieve rendement.
SPMS belegt met een langetermijnvisie en streeft naar stabiliteit. Dat betekent dat een negatief rendement in een jaar kan voorkomen. Dat is niet problematisch als tegelijkertijd de dekkingsgraad stijgt. Om risico’s te beheersen, spreidt SPMS de beleggingen en dekt het bepaalde risico’s af, zoals rente- en valutarisico’s.
In 2025 werd de implementatie van het Maatschappelijk Verantwoord Beleggen-beleid verder uitgewerkt met onder andere de selectie van twee infrastructure equity managers, gericht op investeringen in de energietransitie.