
‘Als medisch specialisten hebben we inspraak op de nieuwe pensioenregeling’
Wat is de beste pensioenregeling voor medisch specialisten? Over die vraag hebben de afgevaardigden zich gebogen tijdens de informerende VvA-vergadering van 2 november. ‘Als medisch specialisten kiezen we zelf onze pensioenregeling’, aldus BPMS-voorzitter Jolise Martens.
Onderzoek uitgevoerd onder alle deelnemers
Lichte voorkeur voor solidaire premieregeling
Meerderheid wil geen pech- en gelukgeneraties
Een afgevaardigde merkt op dat de verschillen in voorkeur gering zijn. ‘Kun je dan wel echt spreken van een duidelijke voorkeur?’ Martens legt uit dat de voorkeur voor de solidaire premieregeling ondersteund wordt door andere elementen uit het onderzoek. Zo vindt bijvoorbeeld ruim driekwart van de SPMS-deelnemers dat de pensioenuitkering niet afhankelijk moet zijn van economische factoren, waardoor er pech- en gelukgeneraties ontstaan. Zij geven aan dat ze beleggingsrisico’s met elkaar willen delen.
Delen van beleggingsrisico’s hoort bij de solidaire premieregeling. In de flexibele premieregeling is het niet mogelijk om beleggingsrisico’s te delen. Ook geeft de meerderheid van de deelnemers aan dat het belang van keuzemogelijkheden niet opweegt tegen de meerkosten én de mindere solidariteit.
Naast veel overeenkomsten enkele opvallende verschillen
Er moet gekozen worden voor één van de varianten
Het betreft nu nog een voorlopige keuze
‘De keuze voor een van de twee varianten is een voorlopige keuze’, stelt Plokker. Dat die keuze nog niet definitief is, komt doordat nog niet duidelijk is wat er precies in de wet Toekomst Pensioenen zal staan. Het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid werkt op dit moment aan de wet. De wet gaat waarschijnlijk in het tweede kwartaal van 2022 naar de Tweede Kamer. Pas op dat moment is de wettekst openbaar.
Vervolgens vindt de parlementaire behandeling plaats en kunnen er nog wijzigingen aangebracht worden. Het kabinet streeft ernaar de wetgeving vóór 1 januari 2023 af te ronden. Dat is het moment om te toetsen of de voorlopige keuze voor een van de varianten omgezet kan worden in een definitieve keuze.
BPMS en SPMS langs ziekenhuizen met informatie en presentaties
Om de nieuwe pensioenregeling per 1 januari 2025 te kunnen invoeren, is het noodzakelijk om op korte termijn een voorlopige keuze te maken voor een van de varianten, aldus Plokker. BPMS en SPMS streven ernaar om dit te doen tijdens de bijeenkomst van de VvA op 14 december 2021. Sommige afgevaardigden vinden dat snel. ‘Het is ingewikkelde materie en we moeten dit afstemmen met onze achterbannen’, zeggen zij.
Martens vertelt dat BPMS en SPMS al in verschillende ziekenhuizen een presentatie hebben verzorgd over het nieuwe pensioenstelsel. In totaal hebben begin november al bijna 40 ziekenhuizen hierom gevraagd. ‘Maak gebruik van deze mogelijkheid’, adviseert Plokker. Hij wijst erop dat er ook op de website van SPMS veel informatie te vinden is over het nieuwe stelsel. Mocht het toch onmogelijk zijn op 14 december een voorlopige keuze te maken, dan kan de keuze uitgesteld worden tot de vergadering van maart 2022, aldus het bestuur.
16-11-2021